Realistik Diorama Yaptım

12121121-002

1960’lı yıllar. F-100D Pilotu

Selam. Son zamanlarda maket konusuna yöneldim. Youtube üzerinden takip ettiğim kanallarda yapılan maketlerin gerçeğinden de daha gerçek yapılmaya çalışılması bu işin keyif almaktan çok sapkınlık, manyaklık derecesinde olduğunu, bu işin duayenliğinin bir sınırının olmadığını  fark ettim. Bunlar güzel şeyler.

Neyse ki böyle şeyler beni iyi yönde etkiliyor.Bence bir konuda gelişme sadece ve sadece diyalektik ile gerçekleşir. İnsanlar forum sitelerinde kelimeler ile birbirlerinin üzerine geliyor. Yıpratıyor. Paylaşan paylaştığına pişman olmuyor. Bir kaç gün geçirip, hırslanıp daha fazla, daha iyi, daha gerçekçi yapmak istiyor. Modelci bunlardan keyif almaya başlıyor, daha iyi modeller, daha kaliteli işler yapıyor. İzlediği bir filmde arkada duran araç-uçak her ne ise onu daha dikkatli inceliyor. Ayrıntı manyağı oluyor. Ki hayattan tat alıyorsak bunu küçük ayrıntılar sayesinde alıyoruz değil mi ama? 🙂 . O nedenle modelcilik bambaşka bir deneyim herkese tavsiye ederim.

Bugün diorama yapmak istedim. Hava çok soğuk olduğu için dışarı çıkmak istemiyordum. Bunun üzerine yukarıda bahsettiğim gibi kendim ile çatıştım ve ortaya yeni fikirle geldim. Madem Photoshop kullanıyorum bunu neden bunun üzerinde denemeyeyim dedim. Denedim:

11

Mavi fonun önüne mavi kamyon. Evet çok mantıklı.

22

Arka tarafı temizledik.

33

Hangarlar

44

Dağ fonu.

55

66

Bahaneler kısmı: Uçakların üzerine eskitme yapmamam ve fotoğraf makinesi olarak telefonu kullanmam gerçekçiliği etkiledi. :v

77

Pilotuda ekledik.

88

Blur-Sepya ile istediğiniz kadar kusuru istediğiniz kadar yok edebilirsiniz. 😀

12121121

Photoshoptan çıktıktan sonra.

12121121-002

Son hali 🙂

Kendinize iyi bakın! 🙂

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s